Micro Commercial Co 1N5923B-TP
Part No.:
1N5923B-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5923B-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO41G
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 6.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
DO-41G
1. How to order 1N5923B-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5923B-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5923B-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5923B-TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5923B-TP pin diagram, 1N5923B-TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5923B3P-AP 1N5923BP-TP 1N5923B3P-TP 1N5923B-TP
Part Number 1N5923B3P-AP 1N5923BP-TP 1N5923B3P-TP 1N5923B-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V 8.2 V 8.2 V 8.2 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 3 W 1.5 W 3 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 3.5 Ohms 3.5 Ohms 3.5 Ohms 3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 6.5 V 5 µA @ 6.5 V 5 µA @ 6.5 V 5 µA @ 6.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 150°C