Microsemi Corporation 2EZ4.3D10E3/TR8
Part No.:
2EZ4.3D10E3/TR8
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ4.3D10E3/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.3V 2W DO204AL
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.3 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C