Microsemi Corporation 2EZ4.3D/TR12
Part No.:
2EZ4.3D/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ4.3D/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.3V 2W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.3 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ4.3D/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ4.3D/TR12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ4.3D/TR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2EZ4.3D/TR12.
Image 2EZ47D5 2EZ47D5DO41E3 2EZ43D5 2EZ4.3D5 2EZ4.3D/TR12
Part Number 2EZ47D5 2EZ47D5DO41E3 2EZ43D5 2EZ4.3D5 2EZ4.3D/TR12
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Discontinued Active Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V 47 V 43 V 4.3 V 4.3 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±20%
Power - Max 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 40 Ohms 35 Ohms 4.5 Ohms 4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 35.8 V 500 nA @ 35.8 V 500 nA @ 32.7 V 20 µA @ 1 V 20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C