STMicroelectronics A1P50S65M2
Part No.:
A1P50S65M2
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 650V 50A 208W ACEPACK1
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Power - Max:
208 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4.15 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
ACEPACK™ 1
1. How to order A1P50S65M2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the A1P50S65M2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A1P50S65M2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of A1P50S65M2.
7.How to contact us to get technical supports, such as A1P50S65M2 pin diagram, A1P50S65M2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image A1P50S65M2 A1P50S65M2-F
Part Number A1P50S65M2 A1P50S65M2-F
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case Module Module
Packaging Tray Tray
Product Status Active Active
IGBT Type Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 50 A 50 A
Power - Max 208 W 208 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 50A 2.3V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 100 µA 100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.15 nF @ 25 V 4.15 nF @ 25 V
Input Standard Standard
NTC Thermistor Yes Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)