Microchip Technology APT30DQ120KG
Part No.:
APT30DQ120KG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT30DQ120KG.pdf
Description:
DIODE GP 1.2KV 30A TO220
Shipping
Inventory:460
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.3 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
320 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 [K]
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order APT30DQ120KG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT30DQ120KG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT30DQ120KG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT30DQ120KG.
Image APT30DQ120KG APT30DQ120KGVAO
Part Number APT30DQ120KG APT30DQ120KGVAO
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-2
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.3 V @ 30 A 3.3 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 320 ns 320 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V 100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - Automotive
Qualification - AEC-Q101
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220 [K] TO-220-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C