Infineon Technologies BSM35GD120DN2
Part No.:
BSM35GD120DN2
Description:
IGBT MOD 1200V 50A 280W
Packaging:
Tray
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Power - Max:
280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2 nF @ 25 V
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order BSM35GD120DN2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM35GD120DN2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM35GD120DN2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BSM35GD120DN2.
Image BSM35GD120DN2E3224BOSA1 BSM35GD120DN2 BSM35GD120DN2E3224BPSA1
Part Number BSM35GD120DN2E3224BOSA1 BSM35GD120DN2 BSM35GD120DN2E3224BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies
Series - - -
Package/Case Module Module Module
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
IGBT Type - NPT -
Configuration Three Phase Inverter Three Phase Inverter Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 50 A 50 A 50 A
Power - Max 280 W 280 W 280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 35A 3.2V @ 15V, 35A 3.2V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA - 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2 nF @ 25 V 2 nF @ 25 V 2 nF @ 25 V
Input Standard Standard Standard
NTC Thermistor No No No
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)