Infineon Technologies BSM75GD60DLCBOSA1
Part No.:
BSM75GD60DLCBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Description:
IGBT MODULE 600V 95A 330W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
95 A
Power - Max:
330 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.3 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BSM75GD60DLCBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BSM75GD60DLCBOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BSM75GD60DLCBOSA1?
Image BSM75GD60DLCBOSA1 BSM75GD60DLCBOSA1
Part Number BSM75GD60DLCBOSA1 BSM75GD60DLCBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * -
Package/Case - Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Obsolete
IGBT Type - -
Configuration - Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 95 A
Power - Max - 330 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 2.45V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) - 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce - 3.3 nF @ 25 V
Input - Standard
NTC Thermistor - No
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C