Littelfuse Inc. BTB12-600BW3G
Part No.:
BTB12-600BW3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTB12-600BW3G.pdf
Description:
TRIAC 600V 12A TO220AB
Shipping
Inventory:670
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order BTB12-600BW3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BTB12-600BW3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BTB12-600BW3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BTB12-600BW3G.
Image BTB12-600TW3G BTB12-600BW3G BTB12-800BW3G BTB12H-600CW3G BTB12-600CW3G
Part Number BTB12-600TW3G BTB12-600BW3G BTB12-800BW3G BTB12H-600CW3G BTB12-600CW3G
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series - - - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Triac Type Logic - Sensitive Gate Standard Standard Standard Standard
Voltage - Off State 600 V 600 V 800 V 600 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.1 V 1.1 V 1.1 V 1.1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 126A @ 60Hz 120A @ 60Hz 120A @ 60Hz 120A @ 60Hz 120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA 50 mA 50 mA 35 mA 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA 50 mA 50 mA 45 mA 45 mA