Diodes Incorporated BZT52C24-7-F
Part No.:
BZT52C24-7-F
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C24-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123
Package/Case:
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 16.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order BZT52C24-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C24-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C24-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C24-7-F.
Image BZT52C24-7-F BZT52C24S-7-F BZT52C24SQ-7-F BZT52C24-13-F BZT52C24T-7
Part Number BZT52C24-7-F BZT52C24S-7-F BZT52C24SQ-7-F BZT52C24-13-F BZT52C24T-7
Series - - - - -
Package/Case SOD-123 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SOD-123 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V 24 V 24 V 24 V 24 V
Tolerance ±6% ±6% ±5.83% ±6% ±6%
Power - Max 500 mW 200 mW 200 mW 500 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 16.8 V 100 nA @ 16.8 V 100 nA @ 16.8 V 100 nA @ 16.8 V 100 nA @ 16.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C