onsemi BZX84B9V1LT1
Part No.:
BZX84B9V1LT1
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84B9V1LT1.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
BZX84BxxxLT1
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84B9V1LT1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84B9V1LT1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B9V1LT1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84B9V1LT1.
Image BZX84B9V1LT1G BZX84B9V1LT1
Part Number BZX84B9V1LT1G BZX84B9V1LT1
Manufacturer onsemi onsemi
Series BZX84BxxxLT1G BZX84BxxxLT1
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V 9.1 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 250 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)