onsemi BZX84C12ET1
Part No.:
BZX84C12ET1
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C12ET1.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C12ET1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C12ET1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C12ET1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C12ET1.
Image BZX84C12ET1 BZX84C12ET1G
Part Number BZX84C12ET1 BZX84C12ET1G
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V 12 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 225 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)