onsemi BZX84C27LT3
Part No.:
BZX84C27LT3
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C27LT3.pdf
Description:
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
BZX84CxxxLT1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 18.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C27LT3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C27LT3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C27LT3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C27LT3.
Image BZX84C27LT3 BZX84C27LT3G
Part Number BZX84C27LT3 BZX84C27LT3G
Manufacturer onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1 BZX84CxxxLT1G
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27 V 27 V
Tolerance ±7% ±7%
Power - Max 225 mW 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 18.9 V 50 nA @ 18.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)