Diotec Semiconductor BZX84C6V8
Part No.:
BZX84C6V8
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C6V8.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C6V8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C6V8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C6V8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C6V8.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C6V8 pin diagram, BZX84C6V8 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C6V8 BZX84C6V8-AQ
Part Number BZX84C6V8 BZX84C6V8-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V 6.8 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) -50°C ~ 150°C (TJ)