Diotec Semiconductor BZX84C6V8-AQ
Part No.:
BZX84C6V8-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C6V8-AQ.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C6V8-AQ on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C6V8-AQ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C6V8-AQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C6V8-AQ.
Image BZX84C6V8 BZX84C6V8-AQ
Part Number BZX84C6V8 BZX84C6V8-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V 6.8 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V 2 µA @ 4 V
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) -50°C ~ 150°C (TJ)