onsemi BZX84C9V1ET1
Part No.:
BZX84C9V1ET1
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C9V1ET1.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-3 (TO-236)
1. How to order BZX84C9V1ET1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C9V1ET1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C9V1ET1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C9V1ET1.
Image BZX84C9V1ET1G BZX84C9V1ET1
Part Number BZX84C9V1ET1G BZX84C9V1ET1
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V 9.1 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 225 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)