DP4R60D20B.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DP4R60D20B.
| Image |  |
| Part Number | DP4R60D20B | DP4R60D20B2 | DP4R60D20B5 | DP4R60D20B8 |
| Manufacturer | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom |
| Series | DP | DP | DP | DP |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | SPST-NO (1 Form A) | SPST-NO (1 Form A) | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | DC | DC | DC | DC |
| Load Current | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A |
| Voltage - Input | 4.5 ~ 15VDC | 4.5 ~ 15VDC | 4.5 ~ 15VDC | 4.5 ~ 15VDC |
| Voltage - Load | 1 ~ 48V | 1 ~ 48V | 1 ~ 48V | 1 ~ 48V |