Rohm Semiconductor EDZVFHT2R2.4B
Part No.:
EDZVFHT2R2.4B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVFHT2R2.4B.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.4V 150MW EMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
±4.17%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
EMD2
1. How to order EDZVFHT2R2.4B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVFHT2R2.4B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVFHT2R2.4B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVFHT2R2.4B.
Image EDZVFHT2R27B EDZVFHT2R22B EDZVFHT2R20B EDZVFHT2R24B EDZVFHT2R2.4B
Part Number EDZVFHT2R27B EDZVFHT2R22B EDZVFHT2R20B EDZVFHT2R24B EDZVFHT2R2.4B
Series - - - - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27 V 22 V 20 V 24 V 2.4 V
Tolerance ±2.48% ±2.11% ±2.18% ±2.21% ±4.17%
Power - Max 150 mW 150 mW 150 mW 150 mW 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 150 Ohms 100 Ohms 85 Ohms 120 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 21 V 100 nA @ 17 V 100 nA @ 15 V 100 nA @ 19 V 120 µA @ 1 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)