Sullins Connector Solutions EEC31DREH-S13
Part No.:
EEC31DREH-S13
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEEC31DREH-S13.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
31
Number of Positions:
62
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Card Extender
Mounting Type:
Board Edge, Straddle Mount
Termination:
Solder Eyelet(s)
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Contact Finish Thickness:
100.0µin (2.54µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order EEC31DREH-S13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the EEC31DREH-S13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EEC31DREH-S13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EEC31DREH-S13.
Image EEC31DREH EEC31DREH-S13 EEC31DREH-S734 EEC31DREH-S93
Part Number EEC31DREH EEC31DREH-S13 EEC31DREH-S734 EEC31DREH-S93
Series - - - -
Packaging Tray Tube Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 31 31 31 31
Number of Positions 62 62 62 62
Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - Card Extender - -
Mounting Type Panel Mount Board Edge, Straddle Mount Panel Mount Panel Mount
Termination Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s)
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Tin Tin Tin Tin
Contact Finish Thickness 100.0µin (2.54µm) 100.0µin (2.54µm) 100.0µin (2.54µm) 100.0µin (2.54µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Blue Blue Blue Blue
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C