Sullins Connector Solutions EEC31DREH-S93
Part No.:
EEC31DREH-S93
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEEC31DREH-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Packaging:
Tray
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Panel Mount
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order EEC31DREH-S93 on DeepFinds Electronics?
3. Are the EEC31DREH-S93 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EEC31DREH-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EEC31DREH-S93.
Image EEC31DREH EEC31DREH-S13 EEC31DREH-S734 EEC31DREH-S93
Part Number EEC31DREH EEC31DREH-S13 EEC31DREH-S734 EEC31DREH-S93
Number of Positions 62 62 62 62
Card Thickness 0.062" (1.57mm) 0.062" (1.57mm) 0.031" (0.79mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Color Blue Blue Blue Blue
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C