onsemi FDP045N10A
Part No.:
FDP045N10A
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Description:
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
PowerTrench®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
74 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5270 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
263W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order FDP045N10A on DeepFinds Electronics?
3. Are the FDP045N10A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FDP045N10A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FDP045N10A.
7.How to contact us to get technical supports, such as FDP045N10A pin diagram, FDP045N10A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FDP045N10A-F102 FDP045N10A FDP045N10A-F032
Part Number FDP045N10A-F102 FDP045N10A FDP045N10A-F032
Manufacturer onsemi onsemi onsemi
Series PowerTrench® PowerTrench® PowerTrench®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V 100 V 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc) 120A (Tc) 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V 4.5mOhm @ 100A, 10V 4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 74 nC @ 10 V 74 nC @ 10 V 74 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5270 pF @ 50 V 5270 pF @ 50 V 5270 pF @ 50 V
FET Feature - - -
Power Dissipation (Max) 263W (Tc) 263W (Tc) 263W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 155°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)