onsemi FDP045N10A-F032
Part No.:
FDP045N10A-F032
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Description:
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
PowerTrench®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
74 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5270 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
263W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order FDP045N10A-F032 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FDP045N10A-F032 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FDP045N10A-F032?
Image FDP045N10A-F102 FDP045N10A FDP045N10A-F032
Part Number FDP045N10A-F102 FDP045N10A FDP045N10A-F032
Manufacturer onsemi onsemi onsemi
Series PowerTrench® PowerTrench® PowerTrench®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V 100 V 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc) 120A (Tc) 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V 4.5mOhm @ 100A, 10V 4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 74 nC @ 10 V 74 nC @ 10 V 74 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5270 pF @ 50 V 5270 pF @ 50 V 5270 pF @ 50 V
FET Feature - - -
Power Dissipation (Max) 263W (Tc) 263W (Tc) 263W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 155°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)