Infineon Technologies FF600R12IE4VBOSA1
Part No.:
FF600R12IE4VBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
PP, IHM I, XHP 1,7KV
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
PrimePACK™2
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
3350 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.05V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
37000 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order FF600R12IE4VBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF600R12IE4VBOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF600R12IE4VBOSA1?
Image FF600R12IE4VBOSA1 FF600R12IE4VBOSA1
Part Number FF600R12IE4VBOSA1 FF600R12IE4VBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series PrimePACK™2 PrimePACK™2
Package/Case Module Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Not For New Designs
IGBT Type Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Half Bridge Inverter 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 600 A 600 A
Power - Max 3350 W 3350 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 600A 2.05V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 37000 pF @ 25 V 37 nF @ 25 V
Input Standard Standard
NTC Thermistor Yes Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C