Infineon Technologies FF600R12IE4VBOSA1
Part No.:
FF600R12IE4VBOSA1
Description:
IGBT MOD 1200V 600A 3350W
Series:
PrimePACK™2
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
3350 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.05V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
37 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order FF600R12IE4VBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the FF600R12IE4VBOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FF600R12IE4VBOSA1?
Image FF600R12IE4VBOSA1 FF600R12IE4VBOSA1
Part Number FF600R12IE4VBOSA1 FF600R12IE4VBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series PrimePACK™2 PrimePACK™2
Package/Case Module Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Not For New Designs
IGBT Type Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Half Bridge Inverter 2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 600 A 600 A
Power - Max 3350 W 3350 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 600A 2.05V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 37000 pF @ 25 V 37 nF @ 25 V
Input Standard Standard
NTC Thermistor Yes Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C