Hirose Electric Co Ltd FH33M-16S-0.4SH(10)
Part No.:
FH33M-16S-0.4SH(10)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH33M-16S-0.4SH(10).pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.4MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH33M
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
16
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.047" (1.20mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
40V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order FH33M-16S-0.4SH(10) on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH33M-16S-0.4SH(10) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH33M-16S-0.4SH(10)?
Image FH33MHJ-65S-0.4SH(10) FH33M-16S-0.4SH(10) FH33M-16S-0.4SH(99) FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Part Number FH33MHJ-65S-0.4SH(10) FH33M-16S-0.4SH(10) FH33M-16S-0.4SH(99) FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete Obsolete
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
Connector/Contact Type Contacts, Bottom Contacts, Bottom Contacts, Bottom Contacts, Bottom
Number of Positions 65 16 16 65
Pitch 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)
Termination Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)
Locking Feature Flip Lock Flip Lock Flip Lock Flip Lock
Cable End Type Tapered Tapered Tapered Tapered
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Voltage Rating 40V 40V 40V 40V
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C