IXYS GWM160-0055P3
Part No.:
GWM160-0055P3
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
17-SMD, Flat Leads
Description:
MOSFET 6N-CH 55V 160A ISOPLUS
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
17-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
160A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
ISOPLUS-DIL™
1. How to order GWM160-0055P3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the GWM160-0055P3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GWM160-0055P3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GWM160-0055P3.
Image GWM160-0055P3 GWM160-0055X1-SL GWM160-0055X1-SLSAM GWM160-0055X1-SMDSAM
Part Number GWM160-0055P3 GWM160-0055X1-SL GWM160-0055X1-SLSAM GWM160-0055X1-SMDSAM
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - -
Package/Case 17-SMD, Flat Leads 17-SMD, Flat Leads 17-SMD, Flat Leads 17-SMD, Gull Wing
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature - - - -
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V 55V 55V 55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A 150A 150A 150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 100A, 10V 3.3mOhm @ 100A, 10V 3.3mOhm @ 100A, 10V 3.3mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA 4.5V @ 1mA 4.5V @ 1mA 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90nC @ 10V 105nC @ 10V 105nC @ 10V 105nC @ 10V
Power - Max - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)