IXYS GWM160-0055X1-SLSAM
Part No.:
GWM160-0055X1-SLSAM
Package:
17-SMD, Flat Leads
Description:
MOSFET 6N-CH 55V 150A ISOPLUS
Package/Case:
17-SMD, Flat Leads
Drain to Source Voltage (Vdss):
55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.3mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
105nC @ 10V
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
ISOPLUS-DIL™
1. How to order GWM160-0055X1-SLSAM on DeepFinds Electronics?
3. Are the GWM160-0055X1-SLSAM price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GWM160-0055X1-SLSAM?
Image GWM160-0055P3 GWM160-0055X1-SL GWM160-0055X1-SLSAM GWM160-0055X1-SMDSAM
Part Number GWM160-0055P3 GWM160-0055X1-SL GWM160-0055X1-SLSAM GWM160-0055X1-SMDSAM
FET Feature - - - -
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V 55V 55V 55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A 150A 150A 150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 100A, 10V 3.3mOhm @ 100A, 10V 3.3mOhm @ 100A, 10V 3.3mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA 4.5V @ 1mA 4.5V @ 1mA 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90nC @ 10V 105nC @ 10V 105nC @ 10V 105nC @ 10V
Power - Max - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)