Harris Corporation HGT1S12N60B3D
Part No.:
HGT1S12N60B3D
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHGT1S12N60B3D.pdf
Description:
27A, 600V, N-CHANNEL IGBT
Shipping
Inventory:400
Manufacturer:
Harris Corporation
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
27 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
110 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 12A
Power - Max:
104 W
Switching Energy:
304µJ (on), 250µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
78 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/150ns
Test Condition:
480V, 12A, 25Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK (TO-262)
1. How to order HGT1S12N60B3D on DeepFinds Electronics?
3. Are the HGT1S12N60B3D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGT1S12N60B3D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HGT1S12N60B3D.
Image HGT1S12N60B3D HGT1S12N60B3DS
Part Number HGT1S12N60B3D HGT1S12N60B3DS
Manufacturer Harris Corporation Harris Corporation
Series - -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
IGBT Type - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 27 A 27 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 110 A 110 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 12A 2.1V @ 15V, 12A
Power - Max 104 W 104 W
Switching Energy 304µJ (on), 250µJ (off) 304µJ (on), 250µJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 78 nC 78 nC
Td (on/off) @ 25°C 26ns/150ns 26ns/150ns
Test Condition 480V, 12A, 25Ohm, 15V 480V, 12A, 25Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)