IXYS IXBA16N170AHV
Part No.:
IXBA16N170AHV
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXBA16N170AHV.pdf
Description:
REVERSE CONDUCTING IGBT
Manufacturer:
IXYS
Series:
BIMOSFET™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
6V @ 15V, 10A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
2.5mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
65 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/250ns
Test Condition:
1360V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263HV
1. How to order IXBA16N170AHV on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXBA16N170AHV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXBA16N170AHV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXBA16N170AHV.
Image IXBA16N170AHV IXBA16N170AHV-TRL
Part Number IXBA16N170AHV IXBA16N170AHV-TRL
Manufacturer IXYS IXYS
Series BIMOSFET™ BIMOSFET™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
IGBT Type - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 16 A 16 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A 40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 6V @ 15V, 10A 6V @ 15V, 10A
Power - Max 150 W 150 W
Switching Energy 2.5mJ (off) 1.2mJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 65 nC 65 nC
Td (on/off) @ 25°C 15ns/250ns 15ns/160ns
Test Condition 1360V, 10A, 10Ohm, 15V 1360V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 25 ns 360 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)