IXYS IXBA16N170AHV-TRL
Part No.:
IXBA16N170AHV-TRL
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
DISC IGBT BIMOSFET-HIGH VOLT TO-
Manufacturer:
IXYS
Series:
BIMOSFET™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
6V @ 15V, 10A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
1.2mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
65 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/160ns
Test Condition:
1360V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
360 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263HV
1. How to order IXBA16N170AHV-TRL on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXBA16N170AHV-TRL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXBA16N170AHV-TRL?
Image IXBA16N170AHV IXBA16N170AHV-TRL
Part Number IXBA16N170AHV IXBA16N170AHV-TRL
Manufacturer IXYS IXYS
Series BIMOSFET™ BIMOSFET™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
IGBT Type - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 16 A 16 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A 40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 6V @ 15V, 10A 6V @ 15V, 10A
Power - Max 150 W 150 W
Switching Energy 2.5mJ (off) 1.2mJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 65 nC 65 nC
Td (on/off) @ 25°C 15ns/250ns 15ns/160ns
Test Condition 1360V, 10A, 10Ohm, 15V 1360V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 25 ns 360 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)