IXYS IXGA20N250HV
Part No.:
IXGA20N250HV
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXGA20N250HV.pdf
Description:
DISC IGBT NPT-VERY HI VOLTAGE TO
Packaging:
Tube
2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
150 W
Gate Charge:
53 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-263HV
1. How to order IXGA20N250HV on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGA20N250HV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGA20N250HV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGA20N250HV.
Image IXGA20N250HV-TRL IXGA20N250HV
Part Number IXGA20N250HV-TRL IXGA20N250HV
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active
IGBT Type - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 2500 V 2500 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 105 A 105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.1V @ 15V, 20A 3.1V @ 15V, 20A
Power - Max 150 W 150 W
Switching Energy - -
Input Type Standard Standard
Gate Charge 53 nC 53 nC
Td (on/off) @ 25°C - -
Test Condition - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)