IXYS IXSH15N120B
Part No.:
IXSH15N120B
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Description:
IGBT 1200V 30A 150W TO247
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 15A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
1.5mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
57 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/148ns
Test Condition:
960V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order IXSH15N120B on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSH15N120B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSH15N120B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSH15N120B.
Image IXSH15N120B IXSH15N120BD1
Part Number IXSH15N120B IXSH15N120BD1
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Package/Case TO-247-3 TO-247-3
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
IGBT Type PT PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A 60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.4V @ 15V, 15A 3.4V @ 15V, 15A
Power - Max 150 W 150 W
Switching Energy 1.5mJ (off) 1.5mJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 57 nC 57 nC
Td (on/off) @ 25°C 30ns/148ns 30ns/148ns
Test Condition 960V, 15A, 10Ohm, 15V 960V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) - 30 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)