IXYS IXSH45N120
Part No.:
IXSH45N120
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Description:
IGBT 1200V 75A 300W TO247AD
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 45A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
21mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
150 nC
Td (on/off) @ 25°C:
80ns/400ns
Test Condition:
960V, 45A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order IXSH45N120 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSH45N120 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSH45N120?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSH45N120.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXSH45N120 pin diagram, IXSH45N120 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXSH45N120 IXSH45N120B
Part Number IXSH45N120 IXSH45N120B
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Package/Case TO-247-3 TO-247-3
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
IGBT Type - PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A 75 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 180 A 180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3V @ 15V, 45A 3V @ 15V, 45A
Power - Max 300 W 300 W
Switching Energy 21mJ (off) 13mJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 150 nC 120 nC
Td (on/off) @ 25°C 80ns/400ns 36ns/360ns
Test Condition 960V, 45A, 2.7Ohm, 15V 960V, 45A, 5Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)