Microchip Technology JANS1N4483D
Part No.:
JANS1N4483D
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE ZENER 56V 1.5W DO41
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±1%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/406
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
1. How to order JANS1N4483D on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANS1N4483D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANS1N4483D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANS1N4483D.
Image JANS1N4483D JANS1N4483DUS JANS1N4483DUS/TR
Part Number JANS1N4483D JANS1N4483DUS JANS1N4483DUS/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial SQ-MELF, A SQ-MELF, A
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V 56 V 56 V
Tolerance ±1% ±1% ±1%
Power - Max 1.5 W 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 nA @ 44.8 V 250 nA @ 44.8 V 250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 1 A 1.5 V @ 1 A 1.5 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 175°C (TJ)