Microchip Technology JANTX1N5190
Part No.:
JANTX1N5190
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
B, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANTX1N5190.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 3A AXIAL
Shipping
Inventory:189
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
B, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 9 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
400 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500/424
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
1. How to order JANTX1N5190 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTX1N5190 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTX1N5190?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANTX1N5190.
Image JANTX1N5190 JANTX1N5190/TR
Part Number JANTX1N5190 JANTX1N5190/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case B, Axial B, Axial
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 3A 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A 1.5 V @ 9 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 400 ns 400 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 600 V 2 µA @ 600 V