Microchip Technology JANTX1N5190/TR
Part No.:
JANTX1N5190/TR
Category:
Single Diodes
Package:
B, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANTX1N5190/TR.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 3A
Package/Case:
B, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 9 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
400 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Qualification:
MIL-PRF-19500/424
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
1. How to order JANTX1N5190/TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTX1N5190/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTX1N5190/TR?
Image JANTX1N5190 JANTX1N5190/TR
Part Number JANTX1N5190 JANTX1N5190/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case B, Axial B, Axial
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 3A 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A 1.5 V @ 9 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 400 ns 400 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 600 V 2 µA @ 600 V