Microchip Technology JANTX2N5153
Part No.:
JANTX2N5153
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANTX2N5153.pdf
Description:
TRANS PNP 80V 2A TO-39
Package/Case:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
70 @ 2.5A, 5V
Power - Max:
1 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/545
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-39
1. How to order JANTX2N5153 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTX2N5153 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTX2N5153?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANTX2N5153.
Image JANTX2N5153 JANTX2N5153L JANTX2N5153U3
Part Number JANTX2N5153 JANTX2N5153L JANTX2N5153U3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - -
Package/Case TO-205AD, TO-39-3 Metal Can TO-205AA, TO-5-3 Metal Can 3-SMD, No Lead
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Transistor Type PNP PNP PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A 2 A 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V 80 V 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A 1.5V @ 500mA, 5A 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 50µA 50µA 1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 70 @ 2.5A, 5V 70 @ 2.5A, 5V 70 @ 2.5A, 5V
Power - Max 1 W 1 W 1.16 W
Frequency - Transition - - -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ) -65°C ~ 200°C (TJ) -65°C ~ 200°C (TJ)