Microsemi Corporation JANTXV2N6800
Part No.:
JANTXV2N6800
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-205AF Metal Can
Description:
MOSFET N-CH 400V 3A TO205AF
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
TO-205AF Metal Can
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.1Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
34.75 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
800mW (Ta), 25W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/557
Supplier Device Package:
TO-205AF (TO-39)
1. How to order JANTXV2N6800 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTXV2N6800 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTXV2N6800?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANTXV2N6800.
Image JANTXV2N6800 JANTXV2N6800U
Part Number JANTXV2N6800 JANTXV2N6800U
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case TO-205AF Metal Can 18-CLCC
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Tc) 3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1Ohm @ 3A, 10V 1.1Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34.75 nC @ 10 V 34.75 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 800mW (Ta), 25W (Tc) 800mW (Ta), 25W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)