GeneSiC Semiconductor MBR120150CT
Part No.:
MBR120150CT
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Twin Tower
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR120150CT.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTT 150V 60A 2TOWER
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Twin Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MBR120150CT on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR120150CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR120150CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR120150CT.
Image MBR120150CT MBR120150CTR
Part Number MBR120150CT MBR120150CTR
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case Twin Tower Twin Tower
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Anode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 60 A 880 mV @ 60 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V 1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C