GeneSiC Semiconductor MBRF400150
Part No.:
MBRF400150
Description:
DIODE MOD SCHOTTKY 150V TO-244AB
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MBRF400150 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRF400150 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF400150?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF400150.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRF400150 pin diagram, MBRF400150 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRF400150 MBRF400150R
Part Number MBRF400150 MBRF400150R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-244AB TO-244AB
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Anode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 200 A 880 mV @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V 1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C