GeneSiC Semiconductor MBRTA60035
Part No.:
MBRTA60035
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Three Tower
Description:
DIODE MOD SCHOTT 35V 300A 3TOWER
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Three Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 300 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MBRTA60035 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRTA60035 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRTA60035?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRTA60035.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRTA60035 pin diagram, MBRTA60035 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRTA60035 MBRTA60035L MBRTA60035R MBRTA60035RL
Part Number MBRTA60035 MBRTA60035L MBRTA60035R MBRTA60035RL
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - - - -
Package/Case Three Tower Three Tower Three Tower Three Tower
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35 V 35 V 35 V 35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 300A 300A 300A 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 300 A 600 mV @ 300 A 700 mV @ 300 A 600 mV @ 300 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 35 V 3 mA @ 35 V 1 mA @ 35 V 3 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C