IXYS MCC19-12IO8B
Part No.:
MCC19-12IO8B
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-240AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCC19-12IO8B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-240AA
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 420A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MCC19-12IO8B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCC19-12IO8B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCC19-12IO8B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCC19-12IO8B.
Image MCC19-14IO1B MCC19-12IO8B MCC19-16IO1B MCC19-08IO8B MCC19-08IO1B
Part Number MCC19-14IO1B MCC19-12IO8B MCC19-16IO1B MCC19-08IO8B MCC19-08IO1B
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Package/Case TO-240AA TO-240AA TO-240AA TO-240AA TO-240AA
Packaging Box Box Bulk Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.4 kV 1.2 kV 1.6 kV 800 V 800 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA