IXYS MCC19-14IO1B
Part No.:
MCC19-14IO1B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCC19-14IO1B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
Packaging:
Box
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 420A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MCC19-14IO1B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCC19-14IO1B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCC19-14IO1B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCC19-14IO1B.
Image MCC19-14IO1B MCC19-12IO8B MCC19-16IO1B MCC19-08IO8B MCC19-08IO1B
Part Number MCC19-14IO1B MCC19-12IO8B MCC19-16IO1B MCC19-08IO8B MCC19-08IO1B
Voltage - Off State 1.4 kV 1.2 kV 1.6 kV 800 V 800 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA