GeneSiC Semiconductor MSRTA30080A
Part No.:
MSRTA30080A
Package:
Three Tower
Description:
DIODE MODULE GP 800V 300A 3TOWER
Package/Case:
Three Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MSRTA30080A on DeepFinds Electronics?
3. Are the MSRTA30080A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSRTA30080A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSRTA30080A.
Image MSRTA30080A MSRTA30080AD
Part Number MSRTA30080A MSRTA30080AD
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case Three Tower Three Tower
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection 1 Pair Series Connection
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V 800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 300A (DC) 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 300 A 1.1 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 200 V 20 µA @ 800 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C