onsemi NRVBM2H100T3G
Part No.:
NRVBM2H100T3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNRVBM2H100T3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A POWERMITE
Manufacturer:
onsemi
Series:
POWERMITE®
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
680 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Powermite
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order NRVBM2H100T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRVBM2H100T3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRVBM2H100T3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NRVBM2H100T3G.
Image NRVBM2H100T3G NRVBM2H100T3G-OD
Part Number NRVBM2H100T3G NRVBM2H100T3G-OD
Manufacturer onsemi onsemi
Series POWERMITE® POWERMITE®
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Obsolete
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 2A 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 680 mV @ 2 A 840 mV @ 2 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 100 V 20 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - Automotive
Qualification - AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package Powermite Powermite
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C