onsemi NRVBM2H100T3G-OD
Part No.:
NRVBM2H100T3G-OD
Package:
DO-216AA
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A POWERMITE
Series:
POWERMITE®
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
Powermite
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order NRVBM2H100T3G-OD on DeepFinds Electronics?
3. Are the NRVBM2H100T3G-OD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRVBM2H100T3G-OD?
Image NRVBM2H100T3G NRVBM2H100T3G-OD
Part Number NRVBM2H100T3G NRVBM2H100T3G-OD
Manufacturer onsemi onsemi
Series POWERMITE® POWERMITE®
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Obsolete
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 2A 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 680 mV @ 2 A 840 mV @ 2 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 100 V 20 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - Automotive
Qualification - AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package Powermite Powermite
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C