Nexperia USA Inc. PDZ9.1BGWJ
Part No.:
PDZ9.1BGWJ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPDZ9.1BGWJ.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 365MW SOD123
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
PDZ-GW
Package/Case:
SOD-123
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±2.09%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
1. How to order PDZ9.1BGWJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the PDZ9.1BGWJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PDZ9.1BGWJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PDZ9.1BGWJ.
7.How to contact us to get technical supports, such as PDZ9.1BGWJ pin diagram, PDZ9.1BGWJ datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PDZ9.1B,115 PDZ9.1BF PDZ9.1BGWJ PDZ9.1BZ PDZ9.1B-QX
Part Number PDZ9.1B,115 PDZ9.1BF PDZ9.1BGWJ PDZ9.1BZ PDZ9.1B-QX
Series PDZ-B PDZ-B PDZ-GW PDZ-B PDZ-B-Q
Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SOD-123 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V 9.1 V 9.1 V 9.1 V 9.1 V
Tolerance ±2% ±2% ±2.09% ±2% ±2%
Power - Max 400 mW 400 mW 365 mW 400 mW 400 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 60 Ohms 10 Ohms 60 Ohms 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)