Nexperia USA Inc. PDZ9.1B-QX
Part No.:
PDZ9.1B-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPDZ9.1B-QX.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 400MW SOD323
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
PDZ-B-Q
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
400 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOD-323
1. How to order PDZ9.1B-QX on DeepFinds Electronics?
3. Are the PDZ9.1B-QX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PDZ9.1B-QX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PDZ9.1B-QX.
7.How to contact us to get technical supports, such as PDZ9.1B-QX pin diagram, PDZ9.1B-QX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PDZ9.1B,115 PDZ9.1BF PDZ9.1BGWJ PDZ9.1BZ PDZ9.1B-QX
Part Number PDZ9.1B,115 PDZ9.1BF PDZ9.1BGWJ PDZ9.1BZ PDZ9.1B-QX
Series PDZ-B PDZ-B PDZ-GW PDZ-B PDZ-B-Q
Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SOD-123 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V 9.1 V 9.1 V 9.1 V 9.1 V
Tolerance ±2% ±2% ±2.09% ±2% ±2%
Power - Max 400 mW 400 mW 365 mW 400 mW 400 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 60 Ohms 10 Ohms 60 Ohms 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)