Littelfuse Inc. Q6012LTH1LED
Part No.:
Q6012LTH1LED
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ6012LTH1LED.pdf
Description:
TRIAC INT TRIGGER 600V 12A TO220
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Internally Triggered
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Current - Hold (Ih) (Max):
8 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q6012LTH1LED on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q6012LTH1LED price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q6012LTH1LED?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q6012LTH1LED.
Image Q6012LTH1LEDTP Q6012LTH1LED
Part Number Q6012LTH1LEDTP Q6012LTH1LED
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series - -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube Bulk
Product Status Active Discontinued
Triac Type Internally Triggered Internally Triggered
Voltage - Off State 600 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A 110A, 120A
Current - Hold (Ih) (Max) 8 mA 8 mA
Configuration Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ) -40°C ~ 110°C (TJ)