Rohm Semiconductor RB055LAM-40TFTR
Part No.:
RB055LAM-40TFTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-128
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB055LAM-40TFTR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDTM
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-128
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
14.6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PMDTM
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB055LAM-40TFTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB055LAM-40TFTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB055LAM-40TFTR?
Image RB055LAM-40TFTR RB055LAM-40TR RB055LAM-30TR RB055LAM-60TR RB055LAM-60TFTR
Part Number RB055LAM-40TFTR RB055LAM-40TR RB055LAM-30TR RB055LAM-60TR RB055LAM-60TFTR
Series - - - - -
Package/Case SOD-128 SOD-128 SOD-128 SOD-128 SOD-128
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 30 V 60 V 60 V
Current - Average Rectified (Io) 3A 3A 3A 3A 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 3 A 620 mV @ 3 A 550 mV @ 3 A 680 mV @ 3 A 680 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 14.6 ns - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V 100 µA @ 40 V 50 µA @ 30 V 70 µA @ 60 V 70 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Grade Automotive - - - Automotive
Qualification AEC-Q101 - - - AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package PMDTM PMDTM PMDTM PMDTM PMDTM
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)