Rohm Semiconductor RB055LAM-40TR
Part No.:
RB055LAM-40TR
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB055LAM-40TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB055LAM-40TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB055LAM-40TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB055LAM-40TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB055LAM-40TR.
Image RB055LAM-40TFTR RB055LAM-40TR RB055LAM-30TR RB055LAM-60TR RB055LAM-60TFTR
Part Number RB055LAM-40TFTR RB055LAM-40TR RB055LAM-30TR RB055LAM-60TR RB055LAM-60TFTR
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 30 V 60 V 60 V
Current - Average Rectified (Io) 3A 3A 3A 3A 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 3 A 620 mV @ 3 A 550 mV @ 3 A 680 mV @ 3 A 680 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 14.6 ns - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V 100 µA @ 40 V 50 µA @ 30 V 70 µA @ 60 V 70 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)